ЗМІНИ У КОДЕКСІ ЗАКОНІВ ПРО ПРАЦЮ

Закон України № 378-IX від 12.12.19 р.  «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» набув чинності з 02 лютого 2020 року.

Даний законодавчий акт передбачає зміну розміру штрафних санкцій за порушення у сфері трудового законодавства. Зокрема, у 3 рази зменшено штраф за такі порушення, як:

  • допущення фізичної особи до роботи без оформлення трудового договору (контракту);
  • оформлення співробітника на неповний робочий час у разі фактичного виконання ним роботи протягом повного робочого часу, установленого на підприємстві;
  • виплата зарплати (винагороди) без нарахування і сплати ЄСВ і податків.

Тепер розмір штрафу за такі порушення становитиме 10 МЗП за кожного працівника. Таке правило поширюється на роботодавців – юридичних осіб і підприємців на загальній системі оподаткування та платників єдиного податку четвертої групи.

З 01.01.20 року 1 МЗП (мінімальна заробітна плата) становить 4 723 грн.

Отже, штраф дорівнює 47 230 грн за одного працівника.

Щодо  юридичних осіб і підприємців, які є платниками єдиного податку першої – третьої груп, передбачено за порушення тільки попередження.  Для порівняння: до змін у чинному законодавстві розмір штрафу за неоформлених співробітників, виплату заробітної плати без нарахування і сплати ЄСВ або оформлення співробітника на неповний робочий час, якщо фактично він працює повний час, становив 30 МЗП за кожного співробітника. Тобто розмір штрафу зменшився в три рази, але тільки за перше порушення.

За повтор вищезазначених порушень протягом 2 років із дня виявлення попереднього порушення органи Держпраці накладатимуть штраф у розмірі 30 МЗП (141 690 грн) за кожного працівника. На єдинників ця норма теж поширюється.

За порушення інших вимог трудового законодавства розмір штрафу не змінився і становить 1 МЗП (4 723 грн). Однак, нині органи Держпраці мають право окремо нараховувати щтраф у розмірі 1 МЗП за кожне таке порушення. Раніше за порушення інших вимог законодавства був установлений штраф у розмірі 1 МЗП за всі виявлені порушення. Наприклад, на підприємстві у процесі перевірки було встановлено, що співробітникові протягом робочого року не надавалося 14 календарних днів відпустки однією частиною, а іншому співробітникові протягом робочого року не була надана відпустка за шкідливі та важкі умови праці. До 02 лютого 2020 року штраф за обидва випадки становив лише 1 МЗП. А за новими вимогами за аналогічні правопорушення роботодавця вже оштрафують на 2 МЗП.

За скоєння повторного порушення інших вимог трудового законодавства протягом року з дня їх виявлення Законом України № 378-IX від 12.12.19 р.  «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» передбачено штраф у розмірі 2 - х  мінімальних заробітних плат (тобто 9 446 грн.) за кожне порушення.

© 2018 ДонНУЕТ Україна. Всі права захищено